Pine Cone Press-Citizen | Longville, MN
weather sponsored by


Advanced Search
search sponsored by


Local News
Cass County News
Sports
Obituaries
Events
Letters to the Editor
Reader Submissions
Classifieds
Outdoors
Community Links
School News
City Council Minutes
Opinion
Legal Notices
Get Connected In Longville
Photo Gallery
Life
Extras
Contact Us



Guidepoint Pharmacy

home : cass county news : cass county news
November 17, 2018

11/7/2018 4:02:00 PM
Cass County unofficial results: 2018 general election

U.S. Senator U.S. Senator - Jim Newberger (REP) 7,328; Amy Klobuchar (DFL) 6,241; Dennis Schuller (LMN) 343; Paula M Overby (MGP) 105; WRITE-IN 1.

U.S. Senator U.S. Senator - Karin Housley (REP) 8,077; Tina Smith (DFL), 5,277; Sarah Wellington (LMN) 505; Jerry Trooien (UNA) 120; WRITE-IN 4.

U.S. Representative District 8 - Pete Stauber (REP) 8,217; Joe Radinovich (DFL) 5,154; Ray Skip Sandman (IND) 579; WRITE-IN 4.

State Representative District 5A - Matt Bliss (REP) 2,311; John Persell (DFL) 2,259; WRITE-IN 1.

State Representative District 5B - Sandy Layman (REP) 2,581; Pat Medure (DFL) 1,610; WRITE-IN 1.

State Representative District 9A - John M. Poston (REP) 3,619; Alex Hering (DFL) 1,470; WRITE-IN 3.

Governor and Lieutenant Governor - Jeff Johnson and Donna Bergstrom (REP) 8,141; Tim Walz and Peggy Flanagan (DFL) 5,315; Chris Wright and Judith Schwartzba (GLC) 421; Josh Welter and Mary O'Connor (LBW) 94; WRITE-IN 2.

Secretary of State - John Howe (REP) 8,317; Steve Simon (DFL) 5,058; William Denney (IND) 448; WRITE-IN 0

State Auditor - Pam Myhra (REP) 8,124; Julie Blaha (DFL) 4,819; Michael Ford (LMN) 709; Chris Dock (LIB) 190; WRITE-IN 2.

Attorney General - Doug Wardlow (REP) 8,389; Keith Ellison (DFL) 4,645; Noah M. Johnson (GLC) 792; WRITE-IN 8.

County Commissioner District 1 - Neal Gaalswyk 2,610; WRITE-IN 18.

County Commissioner District 4, Scott D. Bruns 2,252; WRITE-IN 23.

County Recorder - Kathryn "Katie" M. Norby 10,914; WRITE-IN 33.

County Sheriff - Tom Burch 11,427; WRITE-IN 118.

County Attorney - Benjamin T. Lindstrom 10,720; WRITE-IN 49.

Soil and Water Conservation District Supervisor District 1 - Tom Kuschel 10,836; WRITE-IN 26.

Soil and Water Conservation District Supervisor District 5 - Willard Pehling 10,746;

WRITE-IN 22.

Mayor City of Backus - Kurt Sawyer 56; WRITE-IN 2.

Mayor City of Federal Dam - Dianne Zuelow Giffen 31; WRITE-IN 6.

Mayor City of Longville - Floyd (Jocko) Kline 77; David "Willie" Willard 17; WRITE-IN 1.

Mayor City of Walker - Jed Shaw. 390; WRITE-IN 6.

Council Member City of Backus - Rae Borst 52; Ann Birge 53.

Council Member City of Federal Dam - Darcy Tonga 25; WRITE-IN 8.

Council Member City of Hackensack - Gus Kaubisch 45; Jim Schneider 80; Debbie Rateike 17.53; Bill Kennedy 82.

Council Member City of Longville - Phyllis Eck 78; Greg Gilsrud 82.

Council Member City of Remer (2) - Diane Ammerman 79; David M. Anderson 78.

Council Member City of Walker (2) - Annie McMurrin 212; Mary Beth L. Hansen 250; Jim Senenfelder 242; WRITE-IN 2.

Special Election for Council Member City of Remer - Kaara Nilsson 63; Matt Kunnari 89; WRITE-IN 5.

Special Election for Council Member City of Federal Dam - Rory Sherman 32; WRITE-IN 4.

Town Supervisor Seat 1 Town of Boy River - Deborah Huotari 25; WRITE-IN 1.

Town Supervisor Seat 1 Town of Crooked Lake - Patrick Bennington 286; WRITE-IN 12.

Town Supervisor Seat 1 Town of Remer - Rusty Jewett 72.

Town Supervisor Seat 1 Town of Slater - Arthur Winger 83; WRITE-IN 3.

Town Supervisor Seat 2 Town of Birch Lake - John Freeman 295.

Town Supervisor Seat 2 Town of Blind Lake - Lee Lanz 34.

Town Supervisor Seat 2 Town of Gould - Leon Dulas 68.

Town Supervisor Seat 2 Town of Lima - Ross D. Hogate 33; WRITE-IN 1.

Town Supervisor Seat 2 Town of Powers - LeRoy Jordan 317; WRITE-IN 8.

Town Supervisor Seat 2 Town of Remer - Kathy Stanek 51; WRITE-IN 15.

Town Supervisor Seat 2 Town of Salem - Charles Richardson 43.

Town Supervisor Seat 2 Town of Shingobee - Connie Kaylor 315; Joe Sherman 456; WRITE-IN 1.

Town Supervisor Seat 2 Town of Slater - Matt West 80; WRITE-IN 2.

Town Supervisor Seat 2 Town of Thunder Lake (1) - William Krause 26;Toni Gross 62; David Stefan 71;

Town Supervisor Seat 2 Town of Trelipe - Chester E. Bandemer 74; WRITE-IN 2.

Town Supervisor Seat 2 Town of Wabedo - Ronald Stokesbary 207; WRITE-IN 4.

Town Supervisor Seat 2 Town of Woodrow - Gordon Reher 364; WRITE-IN 6.

Town Supervisor Seat 2 Town of Boy River - WRITE-IN 8.

Town Supervisor Seat 2 Town of Rogers - WRITE-IN 29.

Town Supervisor Seat 3 Town of Pine Lake - Susan Boege 97.

Town Supervisor Seat 3 Town of Ponto Lake - Robert Litke 278.

Town Supervisor Seat 3 Town of Sylvan - Yvette Dullinger 982; WRITE-IN 6.

Town Supervisor Seat 3 Town of Thunder Lake - Shem Y. Daugherty 132; WRITE-IN 5.

Town Supervisor Seat 3 Town of Woodrow - Bob Hankey 372; WRITE-IN 2.

Town Supervisor Seat 3 Town of Birch Lake - Ronald J. Benesh 281; WRITE-IN 2.

Town Supervisor Seat 3 Town of Boy Lake - Jeff Holten 49.

Town Supervisor Seat 3 Town of Crooked Lake - Connie M. Glass 293; WRITE-IN 10.

Town Supervisor Seat 3 Town of Hiram - James Zierhut 182; WRITE-IN 1.

Town Supervisor Seat 3 Town of Inguadona - Roy Flohaug 69; WRITE-IN 2.

Town Supervisor Seat 5 Town of Crooked Lake - Tim Donnay 284; WRITE-IN 5.

Town Supervisor Seat 5 Town of Shingobee - Ron Geiser 652; WRITE-IN 9.

Special Election for Town Supervisor Seat 1 Town of Wabedo (1) Paul Harwig 123; Karen Kaehler 108; WRITE-IN 2.

Special Election for Town Supervisor Seat 1 Town of Woodrow - Dave Tanner 371; WRITE-IN 1.

Special Election for Town Supervisor Seat 1 Town of Inguadona - WRITE-IN 26.

Town Clerk Town of Blind Lake - Jennifer Krecklau 33.



Town Clerk Town of Boy Lake - Lisa Seifert 51.

Town Clerk Town of Ponto Lake - Bradley McDonald 281.

Town Clerk Town of Smoky Hollow - Susan Sundberg 27; WRITE-IN 2.

Town Clerk Town of Trelipe - Joan Lindemann 83.

Town Clerk Town of Wabedo - Barbara Anderson 210; WRITE-IN 1.

Town Clerk Town of Birch Lake - WRITE-IN 11.

Town Clerk Town of Rogers - WRITE-IN 28.

Town Clerk Town of Salem - WRITE-IN 14.

Special Election for Town Clerk Town of Slater - Patrick Bettenberg 84.

Town Treasurer Town of Hiram - Shelly Ganz 183; WRITE-IN 1.

Town Treasurer Town of Remer - Susan Ugstad 69; WRITE-IN 2.

Town Treasurer Town of Slater - Sandra West 79; WRITE-IN 2.

Town Treasurer Town of Thunder Lake - Allison Seiffert 142; WRITE-IN 2.

Town Treasurer Town of Woodrow - Timothy Mueller 369.

Special Election for Town Treasurer Town of Walden - Susan Carol Austad 142; WRITE-IN 1.

Appointment of Town Clerk Town of Birch Lake - Yes 230; No 79.

Appointment of Town Treasurer Town of Birch Lake - Yes 219; No 92.

Appointment of Town Clerk Town of Remer - Yes 52; No 25.

Appointment of Town Treasurer Town of Remer - Yes 52; No 24.

Appointment of Town Clerk and Treasurer Town of Wabedo - Yes 139; No 87.

School Board Member No. 113 (Walker-Hackensack-Akeley) - (3) - Barbara Sherman 1,664; Laurie Bauerly 1,155; Nancy Freeman 2,023; Jarrod T. Mankie 1,378; WRITE-IN 23.

School Board Member No. 118 (Northland Community Schools) - (3) - Bill Wake 1,489; James Dahl 1,188; WRITE-IN 347.


Bill Hansen Realty




Article Comment Submission Form
Please feel free to submit your comments.

Article comments are not posted immediately to the Web site. Each submission must be approved by the Web site editor, who may edit content for appropriateness. There may be a delay of 24-48 hours for any submission while the web site editor reviews and approves it.

Note: All information on this form is required. Your telephone number is for our use only, and will not be attached to your comment.
Submit an Article Comment
First Name:
Required
Last Name:
Required
Telephone:
Required
Email:
Required
Comment:
Required
Passcode:
Required
Anti-SPAM Passcode Click here to see a new mix of characters.
This is an anti-SPAM device. It is not case sensitive.
   


Site Sponsors
 •  Call Lakeland Promotions 218-363-1000 for all your ad specialty needs










Hackensack Lumber
Lott Excavating
Stepping Stones
Woodland Insurance
Life

Pine Cone Press-Citizen • PO Box 401 • Longville, MN 56655 • Phone: 218-363-2002

Software © 1998-2018 1up! Software, All Rights Reserved